Facebook

15. edycja wręczenia Nagród „Bezpieczny Kraków”

 

W poniedziałek po raz 15. zostały wręczone nagrody „Bezpieczny Kraków” dla wyróżniających się przedstawicieli służb mundurowych. Tym razem trafiły do dwóch policjantów, strażaka i strażnika miejskiego, którzy swoją wzorową postawą przyczynili się w ubiegłym roku do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w Krakowie.

Kandydatów do Nagrody “Bezpieczny Kraków” mogą zgłaszać:

  • Komenda Miejska Policji w Krakowie,
  • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie,
  • Straż Miejska Miasta Krakowa,
  • Rady Dzielnic Miasta Krakowa,
  • Organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Łącznie zgłoszono 7 kandydatur.

 

Tegoroczni nagrodzeni to sierż. Filip Lewiński, który pełni służbę na stanowisku policjanta Ogniwa Wywiadowczo Patrolowego Wydziału Prewencji Komisariatu Policji II w Krakowie. Dzięki zaangażowaniu oraz odpowiedniej reakcji na zgłoszenie uratował on życie niedoszłej samobójczyni – 21 letniej dziewczyny będącej w skrajnej sytuacji załamania psychicznego. Gdyby funkcjonariusz nie wykazał się wzorową postawą, determinacją, a przede wszystkim empatią, to z dużym prawdopodobieństwem doszłoby do tragedii.

mł. asp. Robert Marek w 2019 r. zajmując stanowisko dzielnicowego w V Komisariacie Policji w Krakowie zatrzymał 44 sprawców przestępstw. W 2019 r., w czasie wolnym od służby, na terenie Krakowa zatrzymał osobę, która kierowała pojazdem będąc w stanie po spożyciu alkoholu, a w odrębnej interwencji (również w czasie wolnym) zatrzymał dwie osoby, które miały w posiadaniu zabronione substancje/środki odurzające. W 2019 r. został wyróżniony przez Ministra SWiA nagrodą za wzorowe realizowanie obowiązków służbowych.

mł. bryg. Damian Woszczyna pełni funkcję Zastępcy Dowódcy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego „Kraków 6” w JRG 6, jest on również współtwórcą tej Grupy. Jego kompetencje okazały się niezbędne podczas ubiegłorocznej powodzi. Oficer przez 40 godzin kierował działaniami w wielu miejscach na długości rzeki Serafy, umacniając wały i podnosząc ich korony. W trakcie tych czynności wspólnie ze Strażą Miejską ewakuowano 33 dzieci, które zostały uwięzione w szkole z powodu szybko podnoszącego się stanu wody. Dzięki kierowanym przez niego działaniom utrzymano nurt rzeki Serafy.

Kajetan Wronkowski zajmuje stanowisko Kierownika I Referatu Rejonowego Oddziału
I Śródmieście w Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Jest to funkcjonariusz niezwykle opanowany, profesjonalny i dokładny, który w pracy znacznie wykracza poza zakres obowiązków. Jego determinacja, konsekwencja, empatia i zorientowanie na drugiego człowieka sprawiają, że jest wzorem funkcjonariusza, który w razie potrzeby bez wahania reaguje w sytuacji zagrożenia, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku, gdy skutecznie udzielił on pierwszej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, z poważnym urazem głowy, potrąconemu przez pojazd na
ul. Westerplatte.

Do tej pory (łącznie z tegoroczną edycją) nagrodzono 57 funkcjonariuszy, dodatkowo przyznano jedną nagrodę specjalną dla insp. Wacława Orlickiego i dwa specjalne wyróżnienia.

15. edycja wręczenia Nagród „Bezpieczny Kraków”

Inne aktualności

18.09.2020

Szczęśliwa Siódemka dla kierowców seniorów.

  Program pn. „Szczęśliwa siódemka” to wyjątkowy projekt zaadresowany do kierowców w wieku powyżej 60. roku życia, który polega na…

14.08.2020

Szczęśliwa Siódemka - wyjątkowy projekt dla wyjątkowych kierowców!

13 sierpnia dzięki współpracy Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Moto Park Kraków, Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, programowi Bezpieczny Kraków…

Zamknij