Facebook

Karta rowerowa- kolejny krok ku bezpieczeństwu naszych dzieci

Każdy uczeń, który ukończył dziesiąty rok życia powinien zdać  egzamin na kartę rowerową. Składa się on z dwóch części: części teoretycznej oraz praktycznej. Po pozytywnym wyniku egzaminów uczeń zdobywa kartę rowerową wydawaną przez  Dyrektora szkoły.

Po co wyrabiać kartę?

Przygotowanie i edukacja na temat bezpiecznego poruszania się po drogach powinna odbywać się przez całe życie: zaczynając od domu w którym rodzice cały czas kształtują pozytywne i bezpieczne zachowania dzieci, poprzez przedszkole, szkołę podstawową, ponadpodstawową, studia, przygotowanie i szkolenie kierowców, doskonalenie jazdy aż do edukacji seniorów. Jednym z bardzo ważnych etapów tej edukacji jest przygotowanie do zdobycia karty rowerowej. To bardzo ważny proces w którym dziecko uczy się nie tylko znajomości przepisów drogowych, ale także uczy się bezpiecznych zachowań w ruchu, poznaje możliwe ryzyka i niebezpieczeństwa oraz sposoby jak ich uniknąć. To kolejny krok do bezpieczeństwa dziecka – budujący jego osobowość, świadomość i przyszłe bezpieczeństwo. Ważne, aby nie był to pierwszy ani nie ostatni krok ku pozytywnym nawykom, które powinny być utrwalane podczas całego życia.

Gdzie zdobyć sprawdzone materiały?

Internet pełny jest wskazówek i materiałów na temat karty rowerowej, niestety w większości zawierają one błędne informacje, nie są przygotowane w sposób kompleksowy czy merytorycznie poprawny. Dlatego parę miesięcy temu Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z którą program Bezpieczny Kraków współpracuje, postanowiła przygotować takie materiały, na bazie wiedzy i doświadczenia Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. Powstała seria materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, z których mogą korzystać także rodzice czy dzieci, której celem jest kompleksowe przygotowanie dzieci do egzaminu teoretycznego na kartę rowerową.  Oprócz dziewięciu prezentacji powstał także spot skierowany do rodziców „Karta rowerowa- moje pierwsze prawo jazdy” zachęcający do wyrabiania karty rowerowej.

W ramach programu Bezpieczny Kraków zachęcamy – szczególnie teraz – w okresie, kiedy czas spędzamy w domu – do zapoznania się z materiałami i przygotowania naszych pociech do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Prezentacje mozna pobrać ze strony:

http://brd.malopolska.pl/projekty/karta-rowerowa-moje-pierwsze-prawo-jazdy/

 

Karta rowerowa- kolejny krok ku bezpieczeństwu naszych dzieci

Inne aktualności

21.06.2020

BEZPIECZNE WAKACJE 2020 W PARKU WODNYM

    Każdego roku w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa dla miasta Krakowa „Bezpieczny Kraków” Gmina Miejska Kraków zapewnia dzieciom i…

17.04.2020

Informacja o wtrzymaniu realizacji Programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2018-2020 pn. "Bezpieczny Kraków"

W związku ze stanem epidemii na terenie kraju oraz wynikającymi z tej sytuacji konsekwencjami finansowymi dla Gminy Miejskiej Kraków, kierując…

Zamknij