Facebook

Karta rowerowa- kolejny krok ku bezpieczeństwu naszych dzieci

Każdy uczeń, który ukończył dziesiąty rok życia powinien zdać  egzamin na kartę rowerową. Składa się on z dwóch części: części teoretycznej oraz praktycznej. Po pozytywnym wyniku egzaminów uczeń zdobywa kartę rowerową wydawaną przez  Dyrektora szkoły.

Po co wyrabiać kartę?

Przygotowanie i edukacja na temat bezpiecznego poruszania się po drogach powinna odbywać się przez całe życie: zaczynając od domu w którym rodzice cały czas kształtują pozytywne i bezpieczne zachowania dzieci, poprzez przedszkole, szkołę podstawową, ponadpodstawową, studia, przygotowanie i szkolenie kierowców, doskonalenie jazdy aż do edukacji seniorów. Jednym z bardzo ważnych etapów tej edukacji jest przygotowanie do zdobycia karty rowerowej. To bardzo ważny proces w którym dziecko uczy się nie tylko znajomości przepisów drogowych, ale także uczy się bezpiecznych zachowań w ruchu, poznaje możliwe ryzyka i niebezpieczeństwa oraz sposoby jak ich uniknąć. To kolejny krok do bezpieczeństwa dziecka – budujący jego osobowość, świadomość i przyszłe bezpieczeństwo. Ważne, aby nie był to pierwszy ani nie ostatni krok ku pozytywnym nawykom, które powinny być utrwalane podczas całego życia.

Gdzie zdobyć sprawdzone materiały?

Internet pełny jest wskazówek i materiałów na temat karty rowerowej, niestety w większości zawierają one błędne informacje, nie są przygotowane w sposób kompleksowy czy merytorycznie poprawny. Dlatego parę miesięcy temu Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z którą program Bezpieczny Kraków współpracuje, postanowiła przygotować takie materiały, na bazie wiedzy i doświadczenia Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. Powstała seria materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, z których mogą korzystać także rodzice czy dzieci, której celem jest kompleksowe przygotowanie dzieci do egzaminu teoretycznego na kartę rowerową.  Oprócz dziewięciu prezentacji powstał także spot skierowany do rodziców „Karta rowerowa- moje pierwsze prawo jazdy” zachęcający do wyrabiania karty rowerowej.

W ramach programu Bezpieczny Kraków zachęcamy – szczególnie teraz – w okresie, kiedy czas spędzamy w domu – do zapoznania się z materiałami i przygotowania naszych pociech do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Prezentacje mozna pobrać ze strony:

http://brd.malopolska.pl/projekty/karta-rowerowa-moje-pierwsze-prawo-jazdy/

 

Karta rowerowa- kolejny krok ku bezpieczeństwu naszych dzieci

Inne aktualności

29.09.2020

15. edycja wręczenia Nagród "Bezpieczny Kraków"

  W poniedziałek po raz 15. zostały wręczone nagrody „Bezpieczny Kraków” dla wyróżniających się przedstawicieli służb mundurowych. Tym razem trafiły…

18.09.2020

Szczęśliwa Siódemka dla kierowców seniorów.

  Program pn. „Szczęśliwa siódemka” to wyjątkowy projekt zaadresowany do kierowców w wieku powyżej 60. roku życia, który polega na…

Zamknij