Facebook

Zapraszamy do zapisów na dedykowany dla szkół z Krakowa, cykl webinarów pn. „Nowe formy zagrożeń zdiagnozowane w czasie pandemii”.

W ramach realizacji  Programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2018-2021 „Bezpieczny Kraków”, zapraszamy do udziału w projekcie pn. „Nowe formy zagrożeń zdiagnozowane w czasie pandemii” adresowanym do 40 szkół z miasta Krakowa.

Obecna sytuacja na świecie jest czymś nowym, zaskakującym i frustrującym z wielu powodów. W czasie epidemii i konieczności pozostawania uczniów w domu większość ich potrzeb psychicznych nie jest zaspakajana. Potrzeba nauki zdalnej powoduje ograniczenia w kontaktach z rówieśnikami, a ograniczenia w wychodzeniu na zewnątrz  czy pełnego korzystania z różnego rodzaju usług i rozrywek mogą wywoływać lęk i frustrację. Pojawiające się uczucie osamotnienia może powodować zaburzenia depresyjne u młodych ludzi.
Dlatego też w ramach programu “Bezpieczny Kraków” proponujemy Państwu spotkania w formie webinarów (zajęcia online) dla nauczycieli, rodziców i uczniów, których celem jest łagodzenie skutków pandemii i nauki zdalnej. W ramach projektu adresowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych oferujemy spotkania:

 • z uczniami  – 2 godziny* dla 10 klas – razem 20 godzin,
 • z rodzicami uczniów – 2 godziny,
 • z Radą Pedagogiczną – 3 godziny.

       Razem 25 godzin* w jednej szkole.

*dotyczy godzin dydaktycznych/lekcyjnych

 

Szczegółowy program webinarów:  

 • Zajęcia dla uczniów (1 godzina dydaktyczna) „Jak wspierać rówieśników, którzy znajdują się w kryzysie psychicznym” – Uczniowie wiedzą jak wesprzeć rówieśników znajdujących się w kryzysie psychicznym oraz gdzie uzyskać pomoc dla swoich rówieśników. Treści webinaru:

  – Co może nas niepokoić w zachowaniu rówieśników?
  – Jak wesprzeć rówieśników znajdujących się w kryzysie psychicznym (co robić, czego nie robić)?
  – Gdzie można uzyskać pomoc, gdy widzę, że problem jest poważny?
 • Zajęcia dla uczniów (1 godzina dydaktyczna) „Depresja, wykluczenie, presja, cyberprzemoc” – Uczniowie wiedzą, co to jest depresja, cyberprzemoc i wykluczenie oraz jak się przed nimi bronić. Wiedzą również jak oprzeć się presji internetowych patoinfluencerów. Treści webinaru:

  – Czym jest depresja?
  – Bezpieczeństwo w internecie – jak się chronić przed cyberprzestępcą i wykluczeniem?
  – Internetowy patoinfluencing – jak się mu skutecznie opierać i chronić innych przed jego skutkami (odpowiedzialne udostępnianie treści)
 • Zajęcia dla rodziców (2 godziny dydaktyczne) „Depresje, myśli samobójcze i samookaleczenia wśród młodzieży – jak wspierać dzieci w kryzysie psychicznym” – Rodzice potrafią rozpoznać niepokojące zachowania u swoich dzieci i wiedzą, jak wspierać dziecko z depresją, myślami samobójczymi czy samookaleczające się oraz gdzie uzyskać pomoc dla swoich dzieci. Mają też świadomość co robić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, myśli samobójczych i samookaleczeń u swoich dzieci. Treści webinaru:

  – Depresja – jak rozpoznać niepokojące symptomy?
  – Jak skutecznie wspierać dziecko z depresją?
  – Jak pomóc dziecku z myślami samobójczymi i samookaleczające się?
  – Profilaktyka depresji, myśli samobójczych i samookaleczania
 • Zajęcia dla Rad Pedagogicznych (3 godziny dydaktyczne) „Depresje, myśli samobójcze i samookaleczenia wśród nastolatków – jak wspierać młodych ludzi w kryzysie psychicznym” – Nauczyciele wiedzą, jak rozpoznać niepokojące zachowania oraz jak wspierać uczniów z depresją. Potrafią reagować i wiedzą gdzie uzyskać pomoc dla uczniów z myślami samobójczymi i samookaleczająych się. Treści webinaru:

  – Jak rozpoznać symptomy depresji u uczniów?
  – Jak wspierać uczniów z depresją?
  – Skąd się biorą myśli samobójcze u dzieci i jak na nie reagować?
  – Skąd się biorą samookaleczenia u dzieci i nastolatków i jak  na nie reagować?
  – Gdzie można uzyskać pomoc, gdy uczniowie znajdują się w kryzysie psychicznym?

 

Każda szkoła będzie indywidualnie umawiała się z trenerem na terminy najbardziej odpowiadanie dla obu stron (realizacja kwiecień – czerwiec 2021 oraz wrzesień – grudzień 2021). Jeżeli będzie to możliwe trenerzy będą korzystać z platform do pracy zdalnej, które na co dzień są użytkowane przez szkoły. Zajęcia będą prowadzić doświadczeni trenerzy z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym, coachingowym oraz terapeutycznym.

 

Zgłoszenia przyjmowane będą do 9 kwietnia 2021r. do g. 23:59 pod linkiem

O udziale w webinarach decyduje kolejność zgłoszeń (40-ści pierwszych szkół). Podpisany skan deklaracji udziału prosimy przesłać do dnia 9 kwietnia 2021r.  na adres: oc.umk@um.krakow.pl 

 

Zapraszamy do zapisów na dedykowany dla szkół z Krakowa, cykl webinarów pn. „Nowe formy zagrożeń zdiagnozowane w czasie pandemii”.

Inne aktualności

17.04.2021

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radiostrada o działaniach Bezpiecznego Krakowa!

Na antenie Radia Kraków, o naszym najnowszym spocie oraz o działaniach prowadzonych przez Bezpieczny Kraków opowiedziała Katarzyna Stelmachowska Kierownik Referatu…

Szczęśliwa Siódemka - zapisy na bezpłatne szkolenia praktyczne z techniki bezpiecznej jazdy!

Serdecznie zapraszamy do udziału w programie „Szczęśliwa Siódemka”. „Szczęśliwa siódemka” to projekt  adresowany do kierowców po 60-tym roku życia. Polega…

Zamknij